UT Tyler Recognizes Highest Academic Achievements Among Fall 2019 Graduates
December 20, 2019
Popular Searches
December 20, 2019
December 20, 2019
Media Contact: Beverley Golden
Senior Director of Media Relations
Marketing and Communications
The University of Texas at Tyler
903.566.7303
The University of Texas at Tyler announced its fall 2019 graduates who earned summa cum laude, magna cum laude and cum laude honors.
“We are very proud of the successes of our students. The faculty at UT Tyler bring academic rigor to the classroom, making the achievement of honors at UT Tyler even more noteworthy. We congratulate our fall 2019 graduates who have earned the highest academic honors,” said Dr. Amir Mirmiran, provost and vice president for academic affairs.
A student receiving a baccalaureate degree with academic honors has completed a minimum of 45 semester hours at UT Tyler and has an overall grade point average as follows:
· Summa Cum Laude 3.9 to 4.00
· Magna Cum Laude 3.7 to 3.89
· Cum Laude 3.5 to 3.69
Candidates for the master’s degree are not eligible. This honor is only official after verification of final grades.
Graduates are listed by hometown with degree earned under honor received.
SUMMA CUM LAUDE
ALLEN – Allyson Brooke Bailey, B.S., Interdisciplinary Studies
ALTO – Ebony Ja'Von Griffin, B.S., Biology
ARLINGTON – Ann-Marie Chelette Smith, B.A.A.S.
BECKVILLE – Madison Taylor Mize, B.S., Interdisciplinary Studies
BULLARD – Anahi Zavala, B.S., Biology
CANTON – Joshua Jack Bennett, B.A., English; and Sarah Stinson and Anthony Michael Trojacek, B.S., Criminal Justice
CHANDLER – Jermaine Adrianna Castillo, B.A., Psychology; and Derrick Cheng Wong, B.S., Biology
CIBOLO – Stefanie Dawne Clark, B.A.A.S.
COMMERCE – Courtney Kaye McCloney, B.S.N.
DIANA – Mikayla Christine Moore, B.A.A.S.
FLINT – Erin Elizabeth Davis, B.A.A.S.; and Kelsi Wade Oldham, B.B.A., Accounting
HALLSVILLE – Stephen Anthony LeBrun, B.A.A.S.
HENDERSON – Esther Kide Mawa, B.S., History; and Cainan Wimberly, B.B.A. Management
HURST – Emma Sophia Snyder, B.B.A., Marketing
LANEVILLE – Tyler Steven Powell, B.S., Criminal Justice
LINDALE – Holly Dyanne Lazarine and Sandra Noemi Viramontes, B.S., Interdisciplinary Studies; and Zoila Mojarro, B.B.A., Accounting
LONGVIEW – Jennifer Lynn Munson, B.A., Psychology; Brooke Danielle Williams, B.B.A., Management; and Courtney Renee Walsh, B.S., Interdisciplinary Studies
MIDLOTHIAN – Taylor D. Skinner, B.S.N.
MOUNT PLEASANT – Kassandra Valeria Martinez, B.S., Interdisciplinary Studies
NACOGDOCHES – Audra Rose Bachus, B.S., Human Resource Development
ROBINSON – Cassie Morgan Price, B.A.A.S.
SCROGGINS – Kendall Nicole Land, B.B.A., Finance
SPRING – Marko Majstorovic, B.S., Economics
TEMPLE – Makayla Ann Hernandez, B.S., Interdisciplinary Studies
TENNESSEE COLONY – Christopher Charles Snell, B.A.A.S.
TROUP – James Jackson, B.A., Political Science
TYLER – Maci Elizabeth Black Rozell and Jessica Evelyn Byard, B.S., Interdisciplinary Studies; Hwimin Kim, B.S., Kinesiology; Ana Kellermann Jiménez, B.A., Psychology; and Rylan Nathaniel Sherrod and Andrew Joseph Windham, B.B.A., Marketing
VAN – Lincoln Yvonne Clayton, B.S., History & Social Sciences; and Caitlann Danielle Peden, B.S., Criminal Justice
WICHITA FALLS – Emily Louise Halverson, B.A.A.S.
MAGNA CUM LAUDE
ALBA – Paige Marie Driskill, B.A., English
ATHENS – Craig Stephen Combs, B.S., Kinesiology; and Macy Elizabeth Williams, B.B.A., Marketing
AUSTIN – Abiola Ayeni, B.S.N.
CHANDLER – Kaci Briann Nichols, B.S., Interdisciplinary Studies
COPPELL – Tara Noreen Bridgeman, B.S., Kinesiology
CROSBY – Dalanna Denise Lovas, B.A.A.S.
DALLAS – Erika Dawn Gooding, B.B.A., Accounting
FLINT – Paula Renee Smithers, B.S., Interdisciplinary Studies; and Kelly Marie Waller, B.F.A.
HENDERSON – Karleigh Rae Foster, B.B.A., Accounting; Isaiah David Key and Sadie Edmiston Key, B.S., General Business; and Keeleigh Verdelle Foster, B.S., Human Resource Development
GEORGETOWN – Samantha Camp Lee, B.S., Kinesiology
GLADEWATER – Gary Keith Akin, B.A.A.S.; and Sarah Nicole Jones, B.S., Interdisciplinary Studies
JACKSONVILLE – Pedro Adolfo Mireles, B.S., Biology
KEMP – Ismael Morales, B.B.A., Management
LEWISVILLE – Alexis P. Hawkins, B.A., Psychology
LINDALE – Bree Alexis Bergbower, B.S., History; and Virginia Gayle Fernandez, B.B.A., Marketing
LONGVIEW – Karlee Layne Wilson, B.S.N.; Laura Elizabeth Gibson, B.B.A., Accounting; Kaylie Nicole Robbins, B.B.A., Management; and Karin Ann Lindner, B.S., Interdisciplinary Studies
MABANK – Brandy Michelle Laughery, B.A., Psychology
MANSFIELD – Ashton Nicole Peeks, B.A., Wellness
MARSHALL – T. Raylynn Henry, B.S., Criminal Justice
MISSOURI CITY – Nneamaka Okonma, B.S., Political Science
PALESTINE – Melanie Escobar, B.S., History; and Eric Matthew Johnson, B.S., Kinesiology
PORTLAND – Katie Jo Staton, B.S., Interdisciplinary Studies
RICHMOND – Tomas E. Parra Pozo, B.B.A., Finance
SAGINAW – Hannah Christine Everitt, B.S., Interdisciplinary Studies
SPRINGTOWN – Braelynn Seely, B.S., Criminal Justice
TEXARKANA – Heather Nicole Barkley, B.S.N.
TROUP – Jose Gabriel Leon, B.A., Spanish
TYLER – Ana Maria M. Utley, B.S., Kinesiology; Madelyn Thomsett, B.S., Interdisciplinary Studies; Luke Aaron Smith, B.S., Mathematics; Weston Chase Siemens, B.S.N.; Jada Roberson and Chelsea L. Snow, B.A.A.S.; Sherra Elizabeth Reid, B.F.A.; Krystian Hope Fairchild, B.S., Speech Communication; Diana Hernandez, B.S., Interdisciplinary Studies; John Authur Cantley and Daniel Andrew Hutchins, B.S., Biology; Stephen Arthur Burke, B.S., Industrial Technology; Jarrod Barrow, B.A., English; Christian McCall Mann, Ricarda Natalie Valle and Simone Alicia Taylor, B.S., Human Resource Development; Alejandro Bueno De Lira, Sarah Christine Ledlow and Morgan Andrew Erickson, B.B.A., Marketing; Riley C. Freeman, Hannah McGraw and Katie Lynn Gilbert, B.B.A., Accounting; Martha Josephine Schooley, B.S., Criminal Justice; and Cedric Malloy Brooks, B.B.A., Management
WHITEHOUSE – Caleb Morrison, B.S., Political Science
WILLS POINT – Nicole Kiyoko Rumsey, B.A.A.S.
WYLIE – Kinza Iftikhar Ashraf, B.S., Biology
VAN – Holley Alexis Peden, B.S., Interdisciplinary Studies
LAKEWOOD, COLORADO – Taliana Jeanne Flore Tchipandi Mouissou, B.B.A., Finance
TAMPA, FLORIDA – Jinle Zhang, B.A.A.S.
PORTLAND, OREGON – Jamin Charles Shepherd, B.F.A.
CUM LAUDE
ALLEN – Ryan David Jacobs, B.S.N.
ARLINGTON – Jhonatan Montelongo, B.S., Kinesiology
ARP – Claire Wallace, B.S., Mass Communication
BLOSSOM – Stephanie Taylor Aden Fontenot, B.A.A.S.
BUFFALO – Blaize Alyse Theiss, B.S.N.
BULLARD – Katarina Stadelmann, B.S., Criminal Justice
CANTON – Jodie Celest Bennett, B.S., Interdisciplinary Studies; and Kati Elizabeth Morris, B.B.A., Accounting
CARROLLTON – Irais Zamudio, B.S.N.
CHANDLER – Bethany Renee Wesley, B.B.A., Management; Haley Christine Suggs, B.S., Health Studies; Cole Eric McLain, B.S., Political Science; Joseph Edward Boyd, B.S., General Business; and Katelyn Marie Elias, B.B.A., Accounting
EDGEWOOD – Joseph Harrell Ruark, B.S., Human Resource Development
ELGIN – Theresa Olivia Gonzales and Victoria Renae Gonzales, B.S., Kinesiology
FORNEY – Blake Ann Bennett, B.S., Kinesiology
FORT WORTH – Craig Houston Sisk, B.S., Industrial Technology
GILMER – Cailee Anne Henson, B.S., Interdisciplinary Studies; Veronica Juarez Sanchez, B.B.A., Finance; and Laura Ann Martin, B.F.A.
GLADEWATER – Gerald Michael Allen, B.A.A.S.; and Claudia Michelle Barnhill and Raegan Reann Roberts, B.S., Interdisciplinary Studies
HALLSVILLE – Megan Nicole Bice and Haley Elizabeth Cox, B.S.N.; and Brandon Shay Brister, B.B.A., Management
HARPER – Lauryn Nicole Ahrns, B.S.N.
HASLET – Rachel Annette Elliott, B.A.A.S.
HENDERSON – M'Kayla Rae Vasquez, B.S., General Business
HOUSTON – Yot Tos, B.S.C.E.
JONESTOWN – Matthew Samuel Donahue; B.S., Social Sciences
KELLER – Zane Michael Wilkinson, B.B.A., Finance
KILGORE – Sandra Kelley Crum, B.S., Interdisciplinary Studies; and Charles Allen Dheil, B.S., History
LINDALE – Addison Elaine Simmons, B.S., Kinesiology
LINDEN – Haylee Nicole Smoak, B.S., Health Sciences
LONGVIEW – Karly Elizabeth Branch and Bryanna Louise Schilling, B.S.N.; and Chad Avery Moore, B.S., Biochemistry
MARSHALL – Emily Nicole Weaver, B.A.A.S.; Remington James Hill, B.A., History; and Kevin Torres, B.S., Interdisciplinary Studies
MINEOLA – Ryan Justus Duncan, B.S., Industrial Technology; Cody Don Berry, B.S., General Business; and Stacey Diane Block, B.B.A., Accounting
NEW BRAUNFELS – Kelsy Charlene Haden, B.A., Mass Communication
PALESTINE – Rachel Lynn Arceneaux, B.S., Interdisciplinary Studies; Linda Ofosuhene, B.S.N.; and Jesus Sanchez B.S., Kinesiology
PITTSBURG – Ernando Valdelamar, B.S., Criminal Justice
PROSPER – Kenna R. Emert, B.S., Kinesiology
QUITMAN – Zachary Thomas Finch, B.B.A., Management; and Vanesa Flores, B.A., Spanish and B.S., Criminal Justice
ROUND ROCK – Rachel Clarice Bean, B.S.N.
SAN ANTONIO – Elena Rose Chippie, B.S.N.
SHELBYVILLE – Christasha Johnson, B.B.A., Management
SPRING – Aaron Christian Santellan, B.B.A., Marketing
SULPHUR SPRINGS – Angelica Resendiz Guzman and Kelcie M. Johnson, B.S.N.
TOOL – Dawn Michelle Summerhill, B.S.N.
TYLER – Laci Avalyn Robinson, B.S., Interdisciplinary Studies; Asia Samone Pratka, B.S., Political Science; Kunal Patel, B.S., Health Studies; Destiny Osteen, B.A., English; Caroline Ray McKeithen, B.S., Kinesiology; Vinicio A. Hadlich, B.S.M.E.; Shelby Nicole Frick, B.S., Criminal Justice; Olivia Gean Brandenburg, Mognessoh Kouadio and Al Daniel Ordanes Cornejo, B.S., Biology; Tony Betancourt, Abigail R. Dishner and Natalie Renee Goodspeed, B.S.N.; Ashleigh Nicole Ackroyd, B.S., General Business; Baylee Lane McCurley and Breanna Lekay Randle, B.S., Human Resource Development; Taylor Renée Peimbert, B.B.A., Accounting; Carter Lee Lackey and Sarah Christine Andrea Ledlow, B.B.A., Marketing; and Aron Alonso and Samantha Renee Barker and Phillip Aaron Terrell, B.B.A., Management
WAXAHACHIE – Abigail Estelle Frame, B.S., Biology
WHITEHOUSE – Zackrey Lewis, B.B.A., Accounting; and Cameron Nicole Willmon, B.S., Interdisciplinary Studies
HAUGHTON, LOUISIANA – Mitchell Allen Doran, B.S.N.
SHREVEPORT, LOUISIANA – Keaira Nicole Musgrove, B.S.N.
A member of the prestigious UT System, The University of Texas at Tyler focuses on student success and innovative research in the more than 80 undergraduate and graduate degree programs offered to nearly 10,000 students. Classified by Carnegie as a doctoral research institution and by U.S. News and World Report as a national university, UT Tyler has campuses in Tyler, Longview, Palestine and Houston.